Borsko
Mikroregion Borsko

Partner Pleystein

Pleystein

PleysteinPleystein je město v Horním Falcku v okrese Neustadt an der Waldnaab - Bavorsko.

Nachází se na místě starého venkovského sídla, obývaného již v období neolitu (cca 10.000 př. nl) (nejnovější kamenné nálezy tuto skutečnost potvrzují).

V historickém období byli vlastníky města Pleystein páni z větve rodu Waldau - Waldthurn z Hostouně v Čechách. Z roku1242  pocház  první listinné důkazy - do té doby se jednalo pouze o hrad na skále uprosřed osady. Ve druhé polovině 13.století přešel Pleystein do majetku rodu Leuchtenbergů. 1395 byla založena farnost svatého Zikmunda. V roce 1400 bylo město obsazeno vojsky Palatine a během husitských válek třikrát zničeno. 1634  chorvatští vojáci město vyplenili a vypálili 48 domů, a to i radnici a Cechovní dům. Na podzim téhož roku vypukla ve městě ničivá epidemie.

Pleystein 19. Století přineslo sérii požárů. Roku 1842 8 domů a hospodářských budov vyhořelo a další požár v roce 1848 zničil 55 domů. 11 domů a 12 hospodářských budov zhořeli v roce 1899. Největší požární katastrofa však zasáhla město 10. července 1901. Oheň, který vypukl v bývalém mlýně, pohltil 72 hlavních objektů a 78 dalších budov včetně dvou kostelů.

Po druhé světové válce se počet obyvatel zvýšil o přílivu uprchlíků.Dnes počet obyvatel města Pleystein čítá kolem 2,700. Od roku 1978 sídlo správního Společenství a od roku 1979 je město Pleystein označováno jako malé centrum.

Dnes je Pleystein moderním bavorským městem se spoustou historických zajímavostí, a to jak v centru, tak i v blízkém okolí. Jmenovitě například: Fridrichsburg (zhruba 6 km), Koncentrační tábor Flossenbürg (asi 11 km), Zřícenina hradu Leuchtenberg (cca 13 km), Hrad Přimda (CZ - zhruba 18 km).

Budovy a památky

• Neo-barokní poutní kostel svatého Kříže (Křížová hora), dokončen roku 1904 (předchozí stavba -svatyně z roku 1814 byla vypálena). Vedle kostela najdeme budovy salesiánské kláštera.
  • Neo-gotický farní kostel svatého Zikmunda (byl také postaven po velkém požáru 1901 až 1904).
  • Válečný památník a socha
  • St. John - socha Jana Nepomuckého z 1731 na tržišti

Muzea

• Městské muzeum (vedle farního kostela), s měnícími se výstavami i velkou sbírku minerálů
  • Catherine - dům panenek

Přírodní památky

• 38 m vysoká skála uprostřed města  (jeden ze 100 nejkrásnějších přírodních útvarů v Bavorsku)
  • Město PLEYSTEIN je právem považováno za perlu Hornofalckého lesa.

oblačno 9 °C 1 °C
středa 20. 3. jasno 10/0 °C