Borsko
Mikroregion Borsko

Pleystein a okolí

Obr. 1Pleystein

Pleystein se nachází ve Spolkové Republice Německo. Leží v jihovýchodní části země. Žije zde přibližně 3000 obyvatel. Administrativně spadá Pleystein pod region Bayern (Bavorsko). Ve městě i okolí se nachází mnoho turisticky zajímavých destinací, například Fridrichsburg (zhruba 6 km), koncentrační tábor Flossenbürg (asi 11 km), zřícenina hradu Leuchtenberg (cca 13 km), hrad Přimda (CZ - zhruba 18 km).

• Obr. 2Budovy a historické památky, muzea a přírodní památky
  • Neo-barokní poutní kostel svatého Kříže (Křížová hora), dokončen roku 1904 (předchozí stavba -svatyně z roku 1814 byla vypálena). Vedle kostela najdeme budovy salesiánské kláštera.
  • Neo-gotický farní kostel svatého Zikmunda (byl také postaven po velkém požáru 1901 až 1904).
  • Válečný památník a socha
  • St. John - socha Jana Nepomuckého z 1731 na tržišti
  • Městské muzeum (vedle farního kostela), s měnícími se výstavami i velkou sbírku minerálů
  • Catherine - dům panenek
  • 38 m vysoká skála uprostřed města  (jeden ze 100 nejkrásnějších přírodních útvarů vBavorsku)

Město PLEYSTEIN je právem považováno za perlu Hornofalckého lesa.

Okolí města Pleystein

Obr. 3Fridrichsburg

Fridrichsburg je zámek v Německu. Nachází se v Bavorsku, v Horní Falci, v přírodním parku Hornofalcký les. Státní 6-ti věžový renesanční zámek je symbolem města Vohenstrauß. Dnes zde sídlí kulturní středisko a pravidelně se zde konají výstavy a koncerty.

Obr. 4Flossenbürg

Koncentrační tábor Flossenbürg byl vybudován v roce 1938 a původně měl sloužit především pro uvěznění německých politických vezňů, odpůrců nacistického režimu. Místo poblíž českých hranic však nebylo vybráno náhodou. Prvním důvodem bylo blízké naleziště granitu, kam vězni z koncentračního tábora chodili až 16 hodin denně pracovat. Druhým důvodem bylo plánované obsazení tehdejšího Československa. Původní projekt pro Koncentrační tábor Flossenbürg počítal s kapacitou 1500 vězňů. Postupně ovšem nastal přetlakem nepohodlných osob a byl zaplněn až 15 tisíci vězňi. Vězni zde žili v hrozných doslova nepředstavitelných podmínkách. Z těžby granitu se tábor během války přeorientoval na výrobu zbraní pro nacistickou armádu. Vězni z tábora Flossenbürg pracovali v nedalené továrně firmy Messerschmitt na výrobě stíhaček. Podle dochovaných dokumentů prošlo táborem zhruba 100.000 věžňů. Z tohoto počtu pobyt v táboře díky nelidskému zacházení, nemocem, týrání a vraždění přibližně polovina uvězněných nepřežila. Při osvobození tábora dne 23.4. 1945 zde vítězná americká armáda našla tisíce těl i v okolí tábora. Ustupující nacisté zde nechtěli všechny vězně nechat a proto organizovali známé pochody smrti. Kdo neměl dostatek síly na desítky kilometrů dlouhý pochod, byl zastřelen přímo na místě.Koncentrační tábor Flossenbürg je památníkem zrůdnosti totalitních systémů a uctění obětí jejich represí. Památník je otevřen denně od 9.00 hodin do 17.00 hodin (od prosince do února 9.00 hodin do 16.00 hodin) .
Vstup do památníku je zdarma.

Obr. 5 Leuchtenberg

Zřícenina hradu Leuchtenberg se nachází na 585 m vysokém kopci nad městem Leuchtenberg v Bavrosku, poblíž českých hranic. Hrad byl postaven na přelomu 13. a 14.století pány z Leuchtenberga. Je největší a nejlépe zachovanou hradní zříceninou Horního Falcka. V současnosti je hrad přístupný veřejnosti a každé léto se zde koná známý hradní festival.

Obr. 6Přimda (CZ)

Hrad Přimda je nejstarší zřícenina kamenného hradu v České republice. Nachází se nad stejnojmennou obcí, na západu země. První zmínky o hradu pocházejí z počátku 12. nebo dokonce 10. století. Ovšem, kdo Hrad Přimda postavil se přesně neví. Kronikář Kosmas uvádí, že ho postavili nějací Němci, ale teorií je mnoho. Hrad Přimda nebyl nikdy moc veliký, ale i přesto byl považován za spolehlivé opevnění. V minulosti zde bylo uvězněno i několik českých panovníků.

Obr. 7Oberpfälzer Wald - Hornofalcký les

Oberpfälzer Wald - Hornofalcký les nebo na české straně Böhmischer Wald - Český les) je členitá vrchovina a geomorfologický celek podél česko-německé státní hranice - zasahuje tak do jihozápadních Čech a do východního Bavorska. Lesní porosty zaujímající většinu plochy jsou tvořeny převážně smrkovými monokulturami, původní jedlobučiny se dochovaly pouze výjimečně. Hornofalcký les láká svou malebností nejen Němce, ale i mnoho turistů z okolních zemí včetně České republiky.

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 14 °C 2 °C
sobota 30. 3. zataženo 15/5 °C

Náhodný výběr z galerie